تکنوو هر روز با تکنولوژی روز

کشف روش پاک‌تر و مؤثر برای تبدیل CO2 به سوخت

سوخت‌های متداول امروزی مانند سوخت‌های فسیلی و زیست‌سوخت‌ها که مورد استفاده بسیاری از صنایع است، به این زودی‌ها از چرخه صنعت و زندگی انسان‌ها حذف نخواهند شد. پیدا کردن روش‌های بهتر برای تامیین و تولید این گونه سوخت‌ها می‌تواند آسیب‌های ناشی از آن‌ها را تا حدی التیام بخشد.

ظاهرا دانشمندان اخیرا راه کارآمدی را در این حوزه یافته اند. آن‌ها با استفاده از انرژی خورشیدی توانسته‌اند مولکول‌های کربن‌دی‌اکسید را به کربن‌مونواکسید و متعاقبا سوخت تبدیل کنند. با این روش هرآنچه که برای تولید سوخت مورد نیاز است همیشه در دسترس خواهد بود. در این فرآیند از یک ساختار اسفنجی ساخته شده از یک ترکیب ارگانیک نیکل دار استفاده شده می‌شود که مقدار مناسبی از گاز CO را بدون تولید مواد ناخواسته دیگر تولید می‌کند. این ترکیب در علوم شیمی یک ترکیب فوتوکاتالیست است. کاتالیست‌‌ها به تسریع کننده‌های واکنش‌های شیمیایی گفته می‌شود که خود در طی واکنش مصرف نمی‌شوند و فوتوکاتالیست‌ها به گاتالیزورهایی اطلاق می‌شود که خواص کاتالیستی آن‌ها در حضور نور فعال می‌شود.

قبل از به کارگیری این راهکار در جهان واقعی و بخصوص در مقیاس‌های بزرگ، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارند. اما این یافته احتمال تولید سوخت کم ضرر و مصنوعی را در آینده بالا خواهد برد، زیرا به جای بهره‌گیری از سوخت‌های فسیلی و مزرعه‌ها عمدتا به خورشید و CO2 نیازمندیم. در حال حاضر نتیجه به دست آمده از نظر اقتصادی زیاد به صرفه نیست اما برای کاهش سطح تولید کربن‌دی‌اکسید توسط صنایعی که از سوخت‌های فسیلی و زیست‌سوخت بهره می‌برند، بسیار کارآمد به نظر می‌رسد.