تکنوو هر روز با تکنولوژی روز

قایق های پرنده ایران

قایق های پرنده ایران ، کابوس ناوهای هواپیما بر آمریکا

صنایع نظامی ایران، یکی از قوی ترین ها در خاورمیانه و حتی آسیا به شمار می رود؛ به گونه ای که در برخی از حوزه ها مانند طراحی و ساخت موشک های رادار گریز نقطه زن دور برد، ناوشکن های موشک انداز و همچنین طراحی و استقرار سامانه های پدافند موشکی، در فهرست ۱۰ قدرت برتر جهان قرار دارد.

یکی از قابلیت های شاخص نیروهای مسلح کشورمان که طی جنگ هشت ساله بارها به نمایش گذاشته شد، قدرت و شهامت واکنش سریع در عملیات سخت و پیچیده به خصوص در عرصه ماموریت های هوایی بود. عملیات کمان ۹۹  که در جریان آن حمله ۱۴۰ هواپیمای ایرانی به خاک عراق – ۲ ساعت پس از حمله رژیم بعث در ۳۱ شهریور ۵۹۹ – رخ داد، گوشه ای از توان واکنش سریع گسترده ایران آن زمان را به رخ دشمن کشید.

چند سال بعد در عملیات حمله به H33 که بعدها به عنوان شگفت انگیز ترین حمله هوایی قرن بیستم معرفی شد نیز فانتوم های ایرانی توانستند یک عملیات غیر ممکن و بسیار سخت را عملی کرده و ده ها هوایپمای جنگنده مدرن عراقی را در غربی ترین نقطه این کشور (نزدیک مرز اردن) نابود کنند.

این تنها مهارت نیروی های مسلح در عرصه هوایی نبود. اکنون که حدود ۳ دهه از آن روزگار سخت و باورنکردنی می گذرد، قدرت ایران در عرصه دریا غیر قابل تصور شده و به نوعی، کابوس نیروهای مسلح بیگانه در منطقه به خصوص در خلیج همیشه فارس است؛ کابوسی که قایق های پرنده ایران می توانند نیروهای مهاجم را با قدرتمندترین موشک زیر سطحی دنیا و حمله زنبوری ، از خلیج فارس تا خلیج مکزیک دنبال کند.

 

قایق پرنده باور ۴

 

یکی از سلاح های پیشرفته ایران در عرصه دریا که از آن به عنوان کابوس ناو های هواپیما بر آمریکایی نام می برند،  قایق های پرنده رادار گریز راکت انداز است که چند سالی از رونمایی آن می گذرد. شاید خیلی ها از این ابزار دریایی هجومی ایران در نبردهای دریایی مدرن اطلاع زیادی نداشته باشند.

 

 

جدید ترین نسل قایق های پرنده رادار گریز راکت انداز ایران، باور ۴ نام دارد. این قایق با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و قابلیت های مختلف، یکی از سلاح های تهاجمی ایران برای مقابله احتمالی با ناوهای هواپیما بر آمریکا در خلیج فارس است که قدرت مانور کمتری به نسبت ادوات کوچک و پر شمار تهاجمی دریایی ایران دارند.

 

 

البته در بحث حمله احتمالی به ناوهای هواپیما بر، طراحی های خاص در نیروهای مسلح انجام گرفته و حتی بحث زنده گیری ناوها نیز مطرح شده است. به هر حال به نظر می رسد باور ۴، یکی از ابزارهای باورکردنی دریایی برای مقابله با شناورهای غول پیکر نیروهای مهاجم باشد.

این قایق در سال ۱۳۹۳ در نمایشگاه صنایع هوایی در جزیره مرجانی کیش رونمایی شد. باور ۴ ویژگی های منحصر به فردی در اجرای ماموریت ها و همچنین اجرای مانور و عملیات نظامی دارد که در نوع خود کاربری این پرنده دریایی را بسیار افزایش داده است.

 

 

باور ۴ جدید ترین نسل از قایق های تهاجمی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که طراحی و ساخت آن کاملا بومی بوده و مهندسی و ساخت در داخل انجام شده است. فناوری و نگهداری بومی سبب شده که تولید انبوه این قایق تهاجمی پرنده در سال های اخیر انجام شود.

طراحی قایق های پرنده ایران از دلتای معکوس پیروی می کند و قادر است در ارتفاع بسیار نزدیک به آب یعنی حدود ۴ متر به پرواز در آید. این پرنده با توجه به اینکه نمونه باور ۲۲ تک سرنشین بود، در دو نمونه تک سرنشین و دو سرنشین طراحی و ساخته شده است.

 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام تکنوو دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

 

منابع : businessinsider و technovo