تکنوو هر روز با تکنولوژی روز

کوالکام Snapdragon 660 و Snapdragon 630 را معرفی کرد

  کوالکام دو عضو جدید را به خانواده‌ی پردازنده‌های موبایل خود اضافه کرد. اسنپدرگن ۶۶۰ و اسنپدرگن ۶۳۰ که به ترتیب خلفی برای پردازنده های ۶۵۳ و ۶۲۶ هستند. 

 

  پردازنده اسنپدرگن ۶۶۰ با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده است و از ۸ هسته از نوع Kryo 260 در فرکانس کاری ۲٫۲ گیگاهرتز بهره می برد و اولین چیپست ازسری ۶۰۰ کوالکام است که از هسته های Kryo بهره می گیرد. گفته شده است که این هسته 20 درصد از هسته Cortex A73 که در Snapdragon 653 به کار رفته بود، سریعتر است. واحد پردازش گرافیکی یا GPU از نوع Adreno 512 می باشد که به گفته کوالکام ۳۰ درصد از Adreno 510 سریعتر می باشد . همچنین از آخرین مودم کوالکام یعنی X12 LTE بهره گرفته شده و وایفای ۸۰۲٫۱۱ac دو موج، MIMO 2×2، بلوتوث ۵٫۰، تقویت کننده انطباقی سیگنال های آنتن کوالکام، سرعت ۶۰۰ مگابیت برای دانلود با دیتا و ۸۷۶ مگابیت برای دانلود با وایفای، USB 3.1، پردازنده پردازش سیگنال عکس Spectra 160، تصویربرداری ۴k، پشتیبانی از نمایشگر QHD، کدک صدای Aqstic کوالکام، پردازنده ی Hexagon 680 DSP، پردازشگر توسعه برداری یا HVX، سیستم پردازشی همیشه بیدار کوالکام All-ways aware و تکنولوژی شارژ سریع کوالکام نسخه ۴، از ویژگی های جدید این سیستم بر روی چیپ می باشد.

 

  Snapdragon 630 نیز با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده و از ۸ هسته ی Cortex A53 در فرکانس کاری ۲٫۲ گیگاهرتز و پردازنده گرافیکی Adreno 508 در آن استفاده شده که به ترتیب ۱۰ و ۳۰ درصد از انواع به کار رفته در Snapdragon 626 سریع تر هستند. این چیپست از سرعت ۶۰۰ مگابیت در ثانیه برای دانلود با دیتای موبایل و ۶۳۳ مگابیت بر ثانیه برای وایفای، پردازشکر هگزاگان  DSP 642 و از نمایشگر ۱۰۸۰p پشتیبانی میکند و سایر ویژگیها و بهره مندیهای آن با مدل ۶۶۰ مطابقت دارد.

 

اسنپدرگن ۶۶۰ از هم اکنون در اختیار شرکای سخت افزاری قرار دارد و عرضه گسترده آن در اواخر بهار ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد واسنپدرگن ۶۳۰ در ماه می در اختیبار توسعه دهندگان سخت افزاری قرار خواهد گرفت و عرضه انبوه آن در تابستان ۲۰۱۷ شروع خواهد شد.

 

 

منبع : GSMArena