تکنوو هر روز با تکنولوژی روز

سامسونگ و آمازون برای مقابله با Dolby Vision از +HDR10 رونمایی کردند

 

 

  سامسونگ و آمازون از HDR10+ به قصد رقابت با تکنولوژی Dolby Vision متعلق به شرکت نام آشنای دالبی ، پرده برداری کردند. به موجب این شراکت آمازون وظیفه پخش محتوای HDR را بر پایه استاندارد جدید بر عهده دارد و سامسونگ هم تمامی تلویزیون های ۴k و HDR ساخته خود که در سال ۲۰۱۷ معرفی و عرضه خواهند شد را به تکنولوژی جدید تجهیز خواهد کرد که می تواند توجیه خوبی برای تعویض تلویزیون های سالهای قبل با نمونه های جدید باشد.

  HDR10+ بعضی از مزایای Dolby Vision را برای فرمت باز و رایگانHDR10 به ارمغان می آورد اما از پس مقابله با همه قابلیت های Dolby Vision برنخواهد آمد. در حالی که هنوز به سامسونگ و سایر تولید کنندگان، مجوز استفاده از Dolby Vision با پرداخت حق لیسانس فراهم است.

  همانند Dolby Vision ، اکنون HDR10+ نیز به قابلیت موسوم به Dynamic Metadata تجهیز شده است که به تلویزیون اجازه می دهد متادیتای مورد نیاز پخش ویدئوهای HDR را پیشتر از نمایش، در محتوا کد گذاری کند. با این قابلیت تلویزیون میزان روشنایی هر صحنه و یا هر فریم را پیش بینی کرده و در هنگام نمایش هر فریم از متادیتای قبلتر افزوده شده برای تنظیم روشنایی ، بهره خواهد برد. فناوری نوین باعث می شود که محتوا با کیفیت بیشتر از چیزی که سازندگان فیلم انتظار دارند نمایش داده شود.

  این فناوری بسیار شبیه آن چیزی است که دالبی در فرمت خود از آن استفاده کرده است که همانند فناوری HDR10+ متا دیتا و یا به زبان فارسی فراداده را قبل از کد گشایی تصویر در درون محتوا جایگذاری می کند. همچنین با قرار داد همکاری سامسونگ با Colorfront از سامانه TransKoder در HDR10+ استفاده شده است که به تلویزیون اجازه تبدیل محتواهای مختلف را میدهد . همچنین با استفاده از MulticoreWare ، سیستم رمزگذاری X265 با HDR10+ یکپارچه شده است که توسط بلوری های الترا اچ دی ، نتفلیکس ، ماهواره و سایر پخش کننده های جهانی از آن استفاده می شود.

 

  سامسونگ فعلا از DolbyVision اجتناب خواهد کرد اما بیشتر تولید کنندگان دیگر مانند سونی و TCL با دالبی همراه شده اند. همچنین دالبی با کمپانی های ناشر و فیلم ساز مانند برادران وارنر ، مترو گلدن مایر و یونیورسال وارد همکاری شده. و در همین حال آمازون که یکی از اصلی ترین کمپانی های بهره گیر از شرکتهای پخش محتوا است ، متعهد شده است که در این سال به صورت جهانی HDR10+ را عرضه کند ، به عبارتی این فرمت مقتدرانه و با انگیزه بالا در صحنه باقی خواهد ماند و قصد ترک کردن میدان رقابت را به این زودی ندارد.

 

منبع : Engadget