تکنوو هر روز با تکنولوژی روز

امکانات اندروید 7

امکانات اندروید ۷

شرکت گوگل اعلام کرده است که جدیدترین نسخه اندروید، اندروید ۷ نوقا، در گوشی های جدیدتر نکسوس عرضه می شود. این یک ارتقای خوب است، اما تنها اگر گوشی های اخیر نکسوس مثل Nexus 6, 6P, 5X, Pixel C, یا تبلت Nexus 9 را داشته باشید، برای شما در دسترس است و این بروزرسانی اندروید برای گوشی های دیگر به مرور زمان ارسال می شود. من از بتاهای عمومی متعددی استفاده کرده ام که از تاریخ مارس امسال اجرا شده اند و اغلب باگ ها برطرف شده اند.

اندروید نوقا تفاوت شدیدی با نسخه قبلی اندروید، مارشمالو ندارد، اما چند قابلیت قابل توجه به آن اضافه شده است. برخی از آنها مانند بهبود multitasking، از مدت ها قبل وجود داشته اند و در تبلت ها بسیار مفید هستند. بقیه تنظیم های حاشیه ای هستند اما تغییرات بزرگتری در زیر آن وجود دارد که اندروید را سریع تر و ایمن تر نیز می کند.

اما داستان اندروید نوقا در این مورد نیست که آیا کاربردی دارد. در عوض، داستان مشابه اندرویدهای قدیمی است: اگر یک گوشی نکسوس نداشته باشید، شاید چند ماه، یا یک سال طول می کشد تا در گوشی شما در دسترس باشد. داستان واقعی نوقا امروز اتفاق نمی افتد، در چند ماه بعد اتفاق می افتد، وقتی که مشاهده می کنیم کدام گوشی های اندرویدی در واقع بروزرسانی می شوند.

این داستان به چه صورت است؟ برای دارندگان گوشی های نکسوس، یک داستان دلگرم کننده است. برای تقریبا هر کس دیگر، این یک راز است.

در زیر با امکانات اندروید ۷ بیشتر آشنا شوید؟

امکانات اندروید ۷- Multitasking

گوگل با سیستم عامل اندروید نوقا قابلیتی اصلی را اضافه کرده است که از مدت ها قبل وجود داشته است: پشتیبانی از split-screen. این قابلیت در گوشی های سامسونگ، Apple، و ویندوزی برای مدتی وجود داشته است و اکنون گوگل آن را عرضه کرده است و خوشبختانه تمام برنامه ها را پشتیبانی می کند. همچنین هم بر روی گوشی و هم تبلت جواب می دهد که با توجه به بزرگ شدن گوشی های اندرویدی امروزی کار هوشمندانه ای است.

به این شکل کار می کند: شما دکمه مربعی شکل “Overview” را فشار می دهید و پنجره اصلی به بالا یا به سمت چپ می لغزد، به این بستگی دارد که آیا شما در حالت افقی یا عمودی از دستگاه اندرویدی خود استفاده می کنید. در فضای باقی مانده، نمای multitasking قدیمی مطلوب برنامه های باز خود را دریافت می کنید که در آنجا شما می توانید یک برنامه را انتخاب کنید یا دکمه Home را فشار دهید تا برنامه دیگری اجرا شود. شما می توانید اندازه هر پنجره را تنظیم کنید و به حالت معمول به سمت پایین/ راست بروید، برای این کار بر دکمه multitasking یا home برای انتخاب یک برنامه دیگر ضربه بزنید.

برای هر سیستم split-screen موبایلی کمی طول می کشد تا به آن عادت کنید. رابط کاربری برای کلیه آنها در ابتدا گیج کننده است، و بنابراین نسخه نوقا نیز کمی طول می کشد تا آن را درک کنید. برای من، وقتی که متوجه شدم که رفتار اصلی رفتن به حالت split screen  اساسا مشابه قرار دادن برنامه اصلی در چپ یا بالا است، و صفحه دیگر را می توان مطابق معمول سوئیچ کرد.

Split screen از مدت ها قبل در تبلت ها وجود داشته است

وقتی کار با آن را متوجه شدید، تنها جزئیات است که نگران کننده است. از لحاظ نظری، شما می توانید متن یا تصویر را در برنامه های پشتیبان شده بکشید و رها کنید، اما در عمل این کار را نتوانستم به صورت ایمن انجام دهم. برخی از برنامه ها به طور کامل از Split screen پشتیبانی نمی کنند، در حالی که برنامه های دیگر عملکرد خوبی دارد، اما در هر صورت یک پنجره هشدار را نمایش می دهند. یک نکته جالب: کروم اکنون یک گزینه منو دارد که “Move to other window” نامیده می شود که دقیقا کاری که می گوید را انجام می دهد، شما می توانید دو پنجره مرورگر را در کنار هم داشته باشید.

split screen در تبلتی مثل Pixel C ضروری و مفید است. به لطف اندروید نوقا، تبلت Pixel C از یک دستگاه کم کاربرد به یک دستگاه پرکاربرد تبدیل شده است. بر روی گوشی، نسبت به تبلت اهمیت کمتری دارد، اما با این وجود مفید است.

یک تنظیم multitasking دیگر وجود دارد که از آن در تمامی زمان ها استفاده می کنیم. دو بار ضربه زدن بر دکمه مربعی شکل فورا به برنامه های اخیرا استفاده شده سوئیچ می کند. بسیاری از سوئیچ کردن بین برنامه ها برای من بین دو برنامه است و اکنون با این قابلیت به آسانی می توانم به آنها دسترسی داشته باشم و با آنها کار کنم.

نکته آخر: اندروید نوقا تعداد برنامه هایی که در نمای multitasking ظاهر می شوند را کاهش می دهد و یک دکمه “clear all” در بالای آن اضافه می کند. توصیه گوگل از مدت ها پیش این بوده است که برای بهبود عملکرد اندروید نیاز نیست از برنامه ها خارج شوید و هیچ دلیلی نمی بینم که این مساله در نوقا متفاوت باشد. البته، هر طور میل شماست.

تنها روش مطمئن برای بروزرسانی سیستم عامل دریافت یک گوشی نکسوس است

تنها روش برای دسترسی مطمئن به جدیدترین نسخه اندروید تهیه یک گوشی نکسوس است. خوشبختانه، گوگل اخیرا گوشی های نکسوس خوبی را روانه بازار کرده است. سونداری پیچای مدیر اجرایی گوگل قول داده است که گوگل در مورد گوشی های نکسوسی که بزودی عرضه می شود از لحاظ طراحی سنگ تمام گذاشته است. کنجکاوم دقیقا منظور او چیست و آیا این ایده باعث می شود که گوشی های نکسوس بیشتر بفروشند.

من کنجکاوم، زیرا شرکت های تولید کننده و سرویس دهنده ها در مورد بروزرسانی اندروید چندان هیجان زده نیستند و گوگل در وادار کردن آنها به این کار چندان موثر نبوده است و فروش گوشی های نسکوس بیشتر به نظر تنها راهی است که گوگل می تواند افراد را با جدیدترین سیستم عامل خود آشنا کند.

این مشکل از زمان عرضه اندروید وجود داشته است و اگر چه جدید نیست، هنوز یک مشکل است. نوقا یک بروزرسانی قدرتمند است، اما تاسف آور است که بسیاری از افراد برای استفاده از آن باید مدت زیادی صبر کنند.
اگر به برنامه نویسی علاقه مند هستید در این لینک آموزش برنامه نویسی اندروید را ببینید.

برخی امکانات اندروید ۷:

۱-اجرای همزمان دو اپلیکیشن بر روی صفحه نمایش

یکی از اصلی ترین قابلیت ها و ویژگی های جدید اندروید ۷ مربوط به توانایی آن در اجرای همزمان دو اپلیکیشن در یک صفحه نمایش می باشد. قابلیتی که پیشتر آن را تنها در سیستم عامل ویندوز دیده بودیم این بار نیز وارد دنیای اندروید شده است.

برای استفاده از این قابلیت کافی است در حین اجرای یک اپلیکیشن انگشت خود را بر روی Recent Apps قرار داده و نگه‌دارید. سپس در لیست ارائه شده اپلیکیشن دیگری را انتخاب کرده و آن را در صفحه نمایش خود در کنار اپلیکیشن قبلی خود ببینید و کنترل کنید. یکی از نکات جالب‌توجه که توسط اندروید N پشتیبانی می‌شود قابلیت Drag And Drop فایل در وضعیت Split Screen است.

۲-سوئیچ و جابه‌جایی سریع بین دو اپلیکیشن اخیر

در اندروید ۷ نوقا قابلیت جدید دیگری نیز افزوده‌شده است که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید بین دو برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید به‌راحتی و بسیار سریع سوئیچ کنید. بدین ترتیب که کافی است دو بار دکمه‌ی Recent Apps را لمس کنید. به نظر می‌رسد که برتری‌های سیستم عامل ویندوز دارد به سایر سیستم‌عامل‌ها سرایت می‌کند. همچنین برای بستن یک‌باره‌ی تمامی برنامه‌ها گزینه‌ای تحت عنوان Clear All  تعبیه‌شده است که لیست برنامه‌های موجود در این بخش را به‌یک‌باره پاک‌سازی می‌کند.

۳-قابلیت پاسخگویی مستقیم از طریق ناتیفیکیشن ها(Direct Reply)

از ویژگی های جدید و کاربردی جدیدی که به اندروید ۷ افزوده‌شده است، امکان پاسخگویی از طریق نوار اعلان(Notification Bar) است. این قابلیت در اندروید N با نام Direct Reply رونمایی شده است. یکی از نکاتی که این ویژگی را منحصربه‌فرد می‌کند این است که زمانی که یک Notification دریافت می‌شود دیگر نیازی نیست که اپلیکیشن موردنظر اجرا شود و از طریق همان ناتیفیکیشن یا اعلان موردنظر می‌توان به ایمیل‌ها و پیام‌ها پاسخ گفت.

۴-تعیین اهمیت اعلان‌ها برای هر اپلیکیشن

در نسخه‌ی هفتم سیستم عامل اندروید(Android 7) قابلیتی در اختیار کاربران قرار داده‌شده است که به‌وسیله‌ی آن می‌توانند Notification های مرتبط با هر اپلیکیشن را ازلحاظ اهمیت درجه‌بندی کنند و همچنین ناتیفیکیشن های یک اپلیکیشن را ببندند. این سطوح اهمیت از ۰ تا ۵ شماره‌گذاری شده‌اند که در آن صفر به معنای عدم انتشار اعلان و ۵ به معنای انتشار اعلان حتی در اپلیکیشن هایی که به‌صورت تمام صفحه اجراشده‌اند.

۵-منوی کشویی بخش تنظیمات اندروید ۷

اگر تاکنون به ساختار منوی تنظیمات در اندروید دقت می‌کردید و اگر به بخش تنظیمات(Settings) می‌رفتید و سپس وارد یکی از زیرشاخه‌های موجود می‌شدید، نمی‌توانستید سریعاً به زیرشاخه دیگری جهش داشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر وارد تنظیمات بخش صفحه نمایش(Display) دستگاه می‌شدید و ناگهان تمایل داشتید که به تنظیمات بخش اپلیکیشن ها(Apps) مراجعه کنید لازم بود که با استفاده از دکمه‌ی back به لیست اصلی تنظیمات دستگاه بازگشته و سپس به زیرشاخه جدید مراجعه کنید. اما چنین کاری در اندروید ورژن ۷ به شیوه بسیار جالب‌تری قابل انجام است.

۶-قابلیت توقف و کنسل کردن دانلود در نوار اعلان

اگر از نسخه‌های قبلی اندروید استفاده می‌کردید و به دانلود یک فایل می‌پرداختید این امکان را شاید نداشتید که بتوانید به‌طور مستقیم و از طریق نوار اعلان دانلود جاری در سیستم را متوقف و یا لغو کنید. و خوشبختانه این قابلیت در امکانات اندروید ۷  اضافه‌شده است.

در اندروید ۷ نوقا تا هنگامی‌که در حال دانلود یک فایل هستید یک نوتیفیکیشن در نوار اعلان دستگاه شما ایجاد می‌شود و دو گزینه‌ی Pause و Cancel روی آن دیده می‌شود.